Zneužívaná Marisa

Môže krátka terapia otvoriť dvere k premene?

 

Marisa, talianska imigrantka na Nový Zéland, pracovala ako pomocníčka v domácnosti. Hoci to bola inteligentná žena, ktorá hovorila veľmi dobre po anglicky, jej strach z písania jej bránil získať zamestnanie, ktoré by lepšie zodpovedalo jej schopnostiam. Po viac ako dvadsiatich rokoch nešťastného manželstva nedávno navštívila  duchovného, ktorý jej povedal, že žije svoj ​​život ako "rohožka". Vstúpila teda do kurzu asertivity v neďalekej obecnej strednej škole, ale v priebehu "hrania rolí" spanikárila a utiekla z miestnosti. Myslela si, že sa zbláznila. Čoskoro potom prišla navštíviť naratívneho terapeuta Davida Epstona a v prvých minútach mu hovorila: "Som zlá, som zlá, som zlá!"

Marisa potom rozprávala Epstonovi o svojom živote. Narodila sa v Taliansku tesne po druhej svetovej vojne a bola dvadsiate prvé dieťa svojej matky. Až po mnohých rokoch zistila, že jej pravý otec bol sedemdesiatdvaročný starý rodinný priateľ, ktorý umieral, keď sa ona narodila. Po zvyšok života ju miloval, hoci pre matku a súrodencov bola len slúžkou. V 13 rokoch bola poslaná ako pomocníčka ku staršej sestre do Anglicka, kde bola zanedbávaná a pohlavne zneužívaná sestriným manželom. Keď mala 18 rokov, rozhodla sa opustiť sestrinu rodinu a odísť na Nový Zéland, kde sa vydala a našla si podradnú prácu. Nedávno začala byť nahnevaná na svoju dlhodobú podriadenosť v manželstve a jej zlosť manžela veľmi zaskočila.

Po tomto sedení Epston, ktorý vtedy rozvíjal svoj ​​naratívny prístup k terapii, napísal Marise list:

"Pochopil som, že aj keď mi rozprávate Váš príbeh, ktorý vyzerá ako história zneužívania, dokázala ste sa mu vymaniť. Rozprávanie o Vašom živote sa obracia do histórie, čo môže prispieť k tomu, ako ju zanechať za sebou. Potom pre Vás môže byť jednoduchšie vytvárať budúcnosť podľa Vašich vlastných predstáv. Samozrejme, Vaša história by mala byť zdokumentovaná, aby mohla byť inšpiráciou pre ostatných. Aj oni, tak ako ja, by mohli pochopiť, ako ste boli po celý ten čas ovplyvňovaná nepriaznivými okolnosťami. Všetci, ktorí sa postupne snažili uvrhnúť Vás do otroctva, paradoxne posilňovali Vašu snahu byť sama sebou. Tým samozrejme nechcem povedať, že by ste nebola týmito vecami sužovaná a že by Vás netrápili. Snahu Vašej rodiny urobiť z Vás rohožku ste takmer akceptovala.

Asi ste prekvapená, že Váš otec Vás toľko miloval, keď Vás matka nechcela. Ona Vás učila byť servilnou; to znamená robiť veľa pre druhých a nič od nich neočakávať. Aby Vás matka dokázala takto vychovávať, musela naozaj veriť, že ste zlá, inak by sa nemohla stať Vaším Judášom a zradiť Vás. Vaša rodina Vám robila to najhoršie a snažili sa, aby ste verila, že je to to najlepšie, čo môžete očakávať, pretože ste bola "zlá". Snažili sa vás presvedčiť (a občas sa im to darilo), že si zaslúžite ich trestanie a krutosti.

Návšteva u duchovného, ktorý Vás nazval "rohožkou", to bol bod obratu vo Vašom živote. Začala ste svoju revolúciu u Vášho manžela, pretože bol najbližšie. Keď ste bola sluhom, vybrala ste si manžela, ktorý mohol byť Vaším pánom. Vy ste mu mohla slúžiť a zbierať omrvinky z jeho stola. Váš manžel musel byť šokovaný z Vašej túžby po práve a rovnosti vo Vašom vzťahu. Začala ste veriť svojej vlastnej skúsenosti. Odhodila ste niektoré veci, ktoré Vás držali na dne. Dokázala ste sama sebe, že Váš hnev bol spravodlivý. Všimol som si, že ste sama sebe stúpla na cene, čím ste získala väčší rešpekt v očiach Vášho muža.

Po tridsiatke sa prejavila Vaša sila a Vy ste ju akceptovala. Mala ste vskutku toľko odvahy, že ste sa rozhodla hľadať spravodlivosť a dať veci do poriadku. Keď ste to robila, vyrovnal sa rozdiel medzi Vašou minulosťou a budúcnosťou. V minulosti bol Váš život utváraný pod vplyvom druhých ľudí, v budúcnosti bude utváraný na základe Vášho sebarešpektu a sebaocenenia. Smrť Vašej matky Vás definitívne oslobodila - nebudete už hľadať tú matku, ktorou ona nemohla nikdy byť. Teraz môžete ísť vo Vašom živote dopredu, s dôverou v seba samu. Pamätajte, že byť väzňom znamená bývať vo väzení. Opustiť väzenie je zneisťujúce, a mnohí sa vracajú. Verím, že ste vždy mali dôvod, bolo Vám ublížené, a z tohto dôvodu ste nikdy nebola skutočným otrokom. Skôr ste bola zajatcom vo vojne, degradovaná, to áno - ale nikdy porazená. Podľa môjho názoru ste hrdinka, ktorá nevie o svojom hrdinstve. "

Za niekoľko týždňov prišla Marisa do terapie spoločne s manželom. Prečítala list mnohokrát. Bola to, povedala, "skutočnosť", čierne na bielom a nemohla to poprieť. Výsledkom bolo, že teraz sa videla ako osoba, ktorá mala ťažký život, ale vždy bola silná a nikdy sa úplne nepodrobila devalvujúcemu pohľadu druhých na seba. Videla udalosti, ktoré ju nakoniec vybudili, ako dôkaz, že nakoniec opustila starý "obetný" vzorec a začala nový život. Povedala Epstonovi, že necíti potrebu ho teraz ďalej navštevovať.

Päť rokov potom sa ozvala znova. Počas tejto doby začala pracovať ako módna návrhárka a povedala mu: "Môj život má teraz budúcnosť. Už nikdy to nebude rovnaké ". Prvé sedenie a list, povedala, to bol začiatok úspešnejšieho života s väčšou sebaúctou. Niekoľkokrát potom list ešte znovu čítala, zvlášť, keď trpela pri spomienkach na švagrove sexuálne zneužívanie. Po čase to už nepotrebovala, a nakoniec list zničila.

 

Zdroj: Terapeutická kazuistika White

NEWSLETTER - prihláste sa k odberu :

V zmysle zákona SR č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov, prihlásením sa na odber newsletter, slobodne vyjadrujem súhlas so spracovaním poskytnutých osobných údajov.

Anketa

Zaujala vás naša stránka?

Áno, celkom. 1 366 92%
Nie, vôbec. 111 8%

Celkový počet hlasov: 1477