Depresia

09.05.2019
Image courtesy at From Wikimedia Commons
Image courtesy at From Wikimedia Commons

Prepadol ťa smútok, ktorý ti zatienil výhliadky na radosť? V dnešnej dobe tak známe slovo, ktoré hádam pozná každí. Niekedy mám pocit, že práve toto slovo - tento pojem nám akoby uľahčil pomenovanie pocitov, ktoré sú nepríjemné a ťažké. Pocity, ktoré prežívame, nahradíme výrokom: "...asi mám depresiu ?!..."

Samozrejme, že nám takýto uzáver nedá vysvetlenie toho, čo prežívame, ani nám nepomôže posunúť sa v živote. Naďalej sa nevyznáme v našich pocitoch a preto ďalej hľadáme odpovede. Na internete nájdeme kopec článkou, v ktorých hľadáme nejaké podobné príznaky tohoto "stavu" (dlhodobú únavu, prevažujúci stav smútku, bežné veci ťa stoja oveľa viac energie, nemôžeš spať a strácaš záujem o okolie, všetko čo ti pôsobilo radosť sa zrazu stáva bezvýznamným, či nepodstatným, atd....), ktorý cítime a po dlhom a úmornom browsovaní druhýkrát vyriekneme nad sebou ortieľ - "... asi fakt mám depresiu!.."

Tento ortieľ si chceme overiť. Zájdeme za odborníkom, ktorému sa zdôveríme s našim stavom. A keďže odborník je nastavený ti pomôcť - povie ti to, čo v podstate chceš počuť - nejaké uistenie. A tak nakoniec odborník ti porozumie, uistí a vyriekne ortieľ: ".. naozaj máte depresiu!!!..."

Vyzbrojí ťa zopár tabletkami, ktoré ti pomôžu zvládnuť stav + niečo na spanie s uistením, že nie si sám a veď kopec ľudí sa s tým naučilo žiť.

Odchádzaš domov s pocitom, že už vieš čo ti je - máš diagnózu F30 - 39 - depresiu. A máš samozrejme aj nádej, že sa to dá zvládnuť ak budeš brať zopár tabletiek. Čiže do ambulancie si šiel(šla) s nejasnými pocitmy a z ambulancie odchádzaš s jasnou diagnózou a pár tabletkami. Prečítaš si príbalový leták, ktorý ťa samozrejme vystraší - najmä ak si prečítaš vedľajšie účinky. Povieš si, že za pokus to stojí. Po niekoľkých týždňoch či mesiacoch sa už dupľom nevyznáš v svojích pocitoch, lebo už hádam necitíš nič, len pernamenstnú úzkosť. Trápy ťa "stav" a fyzické prejavy na tele - tlaky na hrudi či búšenie srdca, neskonala únava, nechuť do všetkého, bolesť hlavy, a samozrejme obavy či to zvládneš. Začneš sa sledovať s obavou o svoje zdravie.

Sám(a) vidíš, ako je to na hony vzdialené reálnemu životu. Kto vie, či práve depresii nejde o to, aby si prestal(a) riešiť reálny život a namiesto toho riešiš "hlúposti" - myslím tým všetky príznaky depresie - ako úzkosť, nechuť, strachy o seba, či svoj stav. "Tancuješ" okolo príznakov depresie (symptómy) ako okolo zlatého teľaťa, až padneš od únavy. A keď je ti ťažko, tak mu prileješ zlato - lieky.

Viem, som odvážny, že takto píšem. Za mojím presvedčením stoja najmä nové teórie systemického prístupu, teória kybernetiky druhého rádu, radikálneho konštruktivizmu, postmoderna filozofia jazyka a diskurzy jazyka ako aj systemický a naratívny psychoterapeutický smer ako aj moja vlastná skúsenosť.

Sám som hlboko presvedčený, že depresia ako Dgn je mydlová bublina, ktorá v podstate znamená "nič". Čo je skutočne zaujímavé a dôležité je človek sám a jeho trápenie, jeho príbeh ako aj jeho chuť a odhodlanie uchopiť svoj príbeh a reautorizovať ho do príbehu, po ktorom túži a chce žiť.

Pokiaľ pežívaš niečo podobné, alebo by si ešte niečo aj pridal a hľadáš pomoc, chcem ťa povzbudiť, aby si bojoval(a) a nenechal(a) sa znechutiť. Totiž zvíťaziť môže iba ten, kto bojuje. Čas všetko nevylieči, ale iba to, čo v tom čase urobíš!

A k tvojmu boju sa rád pripojim ako sprievodca, terapeut či kouč. (Môžeš sa objednať cez rezervačný systém)