Mgr. Kamil Bartko - terapeut a kouč

Niečo málo o mne

Raz som mal ísť do rádia ako psychológ hovoriť o jednej z tém, ktorú rozoberám aj v článkoch uvedených na webe, ale sám som v tej téme zlyhával. Tak som nešiel! Povedal som si, že iným káže vodu a sám ju teda ani nepije. Na to mi moja manželka povedala, že ak by tam mali ísť len tí, čo to už zvládli, tak by tam neprišiel nikto. Táto príhoda mi ujasnila, aká je moja pozícia. Cítim, v sebe talent, a keď ho rozvíjam, robí mi to dobre. Uvedomujem si, že tieto dary hlavne budujú iných. Sám som pútnik ako všetci ostatní. Tiež si musím hľadať pomoc. A to mi dáva veľkú slobodu. 

Nie som expert na život, ani na riešenia. Cítim sa byť expertom v tom, ako sa pozerať na veci ináč. 

Psychológom som chcel byť už od svojich trinástich rokov. Išiel som za svojím snom. Po ukončení štúdii som dostal z tejto práce strach a začal som unikať ako Jonáš. Citíl som sa byť na to nezrelý. Utiekol som do sveta biznisu. Po čase som si uvedomil, že ľuďom som nepredával, ale robil terapiu. Ušiel som do školstva. Po krátkej dobe som tiež zistil, že do učenia vkladám terapeutické zručnosti. Až pri jednej hre, kde som vytváral príbeh z asociačných slov, ma oslovila myšlienka, že Ježiš by chcel pomôcť mnohým ľuďom, ale nemohol. Pýtal som sa: "Prečo si im nepomohol?" Odpovedal: "Ja už nemám nohy, ruky, ústa, aby som k nim prehovoril. Mám tvoje ruky, nohy, ústa, aby som im mohol pomôcť, lenže ty si sa zameral na svoju dokonalosť!" A tak som prestal čakať, kým budem zrelý a dokonalý a začal som slúžiť ako terapeut.

Videli ste ma....Počuli ste ma....

Môžete očakávať, že budem rešpektovať váš pohľad na vec...

v TV lux spolu s manželkou, strašne horlivo vysvetľujem, že všetci sme egoisti.   ... chvála Bohu :-)
v TV lux spolu s manželkou, strašne horlivo vysvetľujem, že všetci sme egoisti. ... chvála Bohu :-)

Ak očakávate direktívneho psychológa, ktorý vám presne povie, čo máte urobiť, neprídete si na svoje. Skôr môžete očakávať, že budem rešpektovať váš pohľad na vec. 

Som otvorený človek, ktorý sa neskrýva za múdrymi teóriami či psychologizovaním. V terapeutickej a koučovacej praxi využívam najmä metódy a zásady systemického prístupu, ktorý je v západnej Európe veľmi vyhľadávaný kvôli svojej flexibilite a efektívnosti pri práci s jednotlivcom i párom. Tento prístup vytvára priestor pre vzájomnú spoluprácu. Vzťah je rovnocenný, a zdôrazňuje postoj, že najväčším odborníkom na svoj život ste predovšetkým vy sám. Terapeut rešpektuje vaše videnie "skutočnosti" a svojimi zručnosťami v rozhovore vám umožňuje nájsť zmenu, po ktorej túžite.

Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...

... pri hre s deťmi v škole, som sa hral na veľmi dôležitého, len kravata to nezniesla :-)
... pri hre s deťmi v škole, som sa hral na veľmi dôležitého, len kravata to nezniesla :-)

To, že pracujem ako terapeut a kouč - vychádza z mojej túžby pomáhať ľuďom. Prax ma však naučila, že pomáhať, ešte nemusí celkom znamenať, že pomáhate. Čiže sa snažím "nepomáhať". Bližšie mám k tomu, že podporujem človeka v jeho schopnostiach, v jeho úsilí, aby to zvládol, aby si vedel pomôcť, aby našiel riešenie... Viete, mne je príjemnejšie, ak niečo zvládnem sám, a tak predpokladám, že asi aj iným je to príjemnejšie. Iba, žeby nie :-). Ak človek príde na terapiu, neznamená, že si nevie sám poradiť, ale že si ide po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie ... A v neposlednom rade, že chce zažiť iný rozhovor, ako doteraz .

Čo o mne povedali...

Jozef

Stretnutia s manželkou u p. Bartka nás posúvali veľmi vpred a ukázali, ako veci chápe tá druhá strana. Po týchto skúsenostiach by som dával povinne mladým párom raz ročne u rodinného terapeuta. Rozvodovosť by sa neskutočne znížila. Som rád, že som pri hľadaní manželskej poradne natrafil na web stránku p. Bartka.

Táňa a Adrian

Adrian prišiel s nápadom skúsiť navštíviť manželskú poradňu a tak sme navštívili Vás, Kamil. Najskôr som nechcela, veď ja predsa nerobím nič zle! Nakoniec som sa predsa len rozhodla. Vďaka vašej vytrvalosti, vynikajúcim odborným a ľudským zručnostiam ste nám pomohol nájsť cestu k sebe. Sme toho názoru, že každý pár by mal mať svojho ,,konzultanta".

Barbara

Som Vám neskutočne vďačná za vašu ochotu, snahu a trpezlivosť, za váš láskavý pozitívny prístup k mojej osobe a za to že ste dokázal skĺbiť profesionálny prístup s prístupom ktorý mi dal pocit že v tom nie som sama a že moje problémy a pocity môžu byt naozaj vyriešené.

Laco

Bol som zacyklený a stal som na jednom mieste. Po 5 terapiách som sa konečne pohol ďalej a vďaka p. Bartkovi môžem povedať, že šťastie je naozaj v nás a nie v druhom. Druhého už nezmeníte ale seba áno! Ak mate nejaké problémy, odporúčam určite vyskúšať služby p. Bartka. Nič nestratíte, len získať môžete.