Mýtus o manželskej láske (8): Manželstvo - koniec romantiky!

03.06.2017

"...ach vtedy to bolo krásne.... Ale už to skončilo, a je treba sa oprieť do povinností a zodpovednosti o rodinu. Už nie sme mladí a zaľúbení, už sa musíme sústrediť na reálny život!..."

Po prvom ošialy z lásky, ktorý môže trvať do narodienia dieťaťa - predpokladám najviac do troch rokov od svadby, sa z týchto dvoch romantikov stanú zodpovední rodičia. Starosti, obavy, zabezpečovanie, rodinný život akoby romantiku úplne uhasil. Nejaký ten kúsom romantiky si občas pripomenú večer v spálni, ale aj ten po čase vyhasne.

"... zobrali sa, narodilo sa im dieťa a je po romantike!!..."

Áno, je tu presvedčenie, že romantika je pre zaľúbených, a nie pre manželov, ktorí musia zabezpečovať fungovanie a chod rodiny.

A čo ak je to mýtus? Čo ak romantická láska je aj pre manželov?

Čo ak žena nemusí závidieť ženám v telenovelách ich vášnivú a romantickú lásku "Choseho"? Čo ak muži nemusia strácať milenku vo svojej žene? Poďme sa na to pozrieť z blízka.

Keď sa dvaja spoznajú ...

pri nejakej príležitosti, udalosti, akcii... Vytvorí sa medzi nimi nejaká sympatia. Začnú na seba nejako reagovať. Vzťahujú sa k sebe - záujmom jeden o druhého. Záujem sa za krátky čas stane intenzívnejší a robí im to dobre - niekto sa zaujíma o mňa, pre niekoho som zaujímavý/ vá, pre niekoho som hodnotný/ná a teda mám cenu, mám hodnotu.

V očiach toho druhého vidíme lepší obraz seba, a to sme ani nedúfali, že ho raz uvidíme.

"...Si taka krásna....ty si tak dobrý chlap..." No a už si jeden bez druhého nevie predstaviť život. Varený pečený zo seba samých v očiach toho druhého prisahajú, že sa budú milovať aj keď sa nebudú cítiť milovaný.

A toto nazývame romantikou? NIEEE!!

Toto je len očarenie. Romantika ich len čaká. Čiže mám predpoklad, že mnohí smútia za očarením a nie za romantikou.

shutterstock

Čo je teda romantika?

Romantika je vášeň, vzrušenie, očarenie, extáza, raj, bezpečie, istota, nádej, odpustenie, dozrievanie, pokoj, poznanie, uvedomenie, prítomnosť, jedinečnosť, múdrosť, darovanie, prijímanie, sila, odolnosť, pokora, mier, súcit, výnimočnosť, láskavosť, pozornosť, atď ....

Vidíte koľko sa toho veľa skrýva za romantikou. Očarenie je len jeden z aspektov romantiky. A verím tomu, že som určite nevymenoval všetko. Toto všetko vo mne vytvára presvedčenie, že aby sme vo vzťahu došli k toľkým aspektom, ktoré dotvárajú romantiku, potrebujeme prejsť cestou, na ktorej je kopec práce vo vzťahu.

Čiže môžeme spokojne tvrdiť, že romantika sa nerodí na začiatku vzťahu, ale formuje sa a prehlbuje každým dňom, v ktorom sa rozhodnem pre vzťah.

Áno sú dni, kedy sa rozhodujeme pre iné veci - ako deti, kariera, úspech, finančná istota, vlastné bezpečie a kopec stratégii na udržanie vzťahu, ktoré sú v svojom dôsledku kontraproduktívne pre vzťah. Ide skôr o nás ako o vzťah. Na vonok môžu vyzerať, že je to pre dobro manželstva, ale skryte môžeme odhaliť práve to, že nám ide o nás samých.

Romantika je len vedľajším produktom vzťahu

Prečo je pre zažívanie romantiky dôležité rozhodnutie pre vzťah?

...viac na rodinka.sk