Psychosomatika

17.06.2019

Veríš tomu, že to, čo prežívaš sa môže prejaviť na tvojom tele? Netreba veriť, to je fakt. Stačí, ak pozoruješ svoje telo. Aj bežné stresové situácie "rezonujú" v našom tele. Neviem ako ty, ale ja mávam bežne kŕče v žalúdku a som bledý pred nejakou skúškou. A to je ešte nič. Bolesti chrbtice, hlavy, závrate, búšenie srdca, vysoký tlak či hnačkovanie pri dlhšom strese je bežné hádam u každého. A dovolím si povedať, že aj toto je nič. Poznám aj ľudí, ktorí vážne ochoreli (nehybnosť a ochrnutie, schizofrénia, epileptické záchvaty, omdlievanie, trasenie rúk ....) a príčina je neznáma. Lekári mnohokrát vidia len symptómy, ale príčinu nie. A v takomto prípade nevedia ani použiť správnu liečbu. Uchyľujú sa k tlmeniu bolesti a stabilizácii stavu. A pýtam sa, kde je zlepšenie kvality života?

Človek, ktorý sa uchýli k potláčaniu pocitov sa neskôr stane obeťou množstva telesných problémov a chorôb, ktoré sú vyvolané psychosomatickými stavmi.

Okienko do sveta psychológie:

Prepojenie myšlienok, emócii a tela sa nazýva psychosomatická sieť. 80% fyzických, emočných a duševných zdravotných problémov v dnešnej dobe môže byť priamym dôsledkom našich myšlienkových procesov.

Prečo?

Pozrieme sa na fyziológiu pocitov:

Keď o niečom premýšľame, naše myšlienky tvoria súvisiace pocity a tie aktivujú postoj tela. Nasledujú postoju zodpovedajúce slová a skutky.

myšlienky - pocity - postoj - slová - skutky

Emócie sa tvoria a ukladajú v hlave v teliesku - amygdale - je to párové teliesko mandľového tvaru a je v ľavej aj v pravej časti mozgu. Predpokladáme, že aj tu je rozdiel medzi mužom a ženou v množstve prepojení. Žena ich má viac, preto pocity prežíva intenzívnejšie.

Amygdala je nazývaná aj knižnicou emócií. Podľa typu emócii, sa z nej vylučujú chemické látky- neurotransmitery. Je ich niekoľko desiatok typov, vyplavujú sa z mozgu do celého tela, a dostanú sa ku každej bunke v tele. Neurotransmiterov negatívnych emócii je asi 30 a spúšťajú v tele približne 1400 reakcii.

Keď sa takýto chemický signál negatívneho pocitu dostane napr. k imunitnej bunke ochromí ju a urobí ju nefunkčnou. Preto človek plný nepríjemne prežívaných pocitov - strachu, hnevu, neodpustenia, a iné. - je často chorý na tele ale aj na duši.

Naopak- zdravé myšlienky uvoľňujú chemikálie "príjemných pocitov" tie nás robia pokojnými, podporujú proces uzdravovania tela a duše.

Ľudia si veľmi rýchlo zvyknú na bolesť, a urobia všetko preto, aby sa tá bolesť nezväčšovala. Možno by stálo za to, aby pracovali na zlepšení kvality života. Pokiaľ máte takéto ťažkosti a  ste rozhodnutý/tá pre terapiu, je to jednoduché, stačí sa objednať.